A 2019 a nagy megújulás éve volt a RaidLight-nál, ami nem csak a cipőket, hanem a futómellényeket és hátizsákokat is érintette. A márka mind a három kategóriájában (Activ, Responsiv, Revolutiv) új mellényekkel állt elő a kis 3 literes daraboktól egészen a 24 literes nagy zsákokig. Én az 51 modellből (!) álló aktuális kínálatból a két legnépszerűbb újdonságot, a Responsiv 6 és 12 literes mellényét tesztelhettem. Először tavaly novemberben kerültek a kezembe (illetve a hátamra) és azóta csak ezekben futottam, úgyhogy mostanra sikerült igazán kiismernem őket.
Illetve őt, mert ezt a két mellényt nem igazán érdemes külön értékelni, minimális különbség van csak közöttük. A belső nagy tároló zseb nagyobb a 12 literesben, illetve a külső rugalmas nyitott zsebek elosztása és mérete is más, ezeken kívül a két mellény a megszólalásig hasonlít egymáshoz, ezért nem is tárgyalom őket külön. Pár hónapja egy másik teszthez már készítettem egy futózsák értékelési szempontrendszert, úgyhogy eszerint vizsgáltam meg őket is.
RaidLight Responsiv 6l
MÉRETEZÉS/ TESTHEZ ÁLLÁS (csillagos ötös)
Ez a mellény legnagyobb erősségei közé tartozik. Nem azért, mert van belőle külön S, M és L méret, illetve női változat, mert ez már alap ebben az árkategóriában. Az oka leginkább a mindkét oldalán lévő Freelock fantázianevű rendszer, ezzel lehet a mellényt tökéletesen a testünkhöz igazítani. Ez tulajdonképpen két kis műanyag idom, amit egymást keresztező nagyon vékony műanyag kábelek kötnek össze. A kábelek feszességét, illetve lazaságát egy-egy kis kör alakú tárcsával lehet állítani. Ha megfeszülnek a kis kábelek, akkor szorosabban illeszkedik a mellény a testünkhöz, ha pedig lazábbra engedjük, akkor a mellényen is lazítunk. Ez a könnyű állíthatóság számos esetben hasznos. Ha valami miatt sok holmit kell kivenni a mellényből, vagy sok mindent kell menet közben beletenni (például ha öltözködni kell az időjárás miatt) akkor máris máshogy kezd el viselkedni a mellény. Ilyenkor állítunk egy picit a tárcsán, és a mellény újra tökéletesen passzol. Egy-egy hosszú futás közben az eső vagy az izzadtság miatt magukat nedvességgel megszívó mellények többsége hajlamos sokat nyúlni. Bár a RaidlLight mellények az erősebb anyagok miatt eleve nem nyúlnak sokat, de a kis tárcsákkal ezt a minimális változást is könnyen tudjuk korrigálni.
Izzadás + pacsálás: tesztelve
A Freelock rendszert megtaláljuk a franciák összes jelenlegi Responsiv és Revolutiv zsákjában, nem véletlenül, hiszen a Freelock a RaidLight mellények jelenlegi calling cardja. A Freelock nagyon jól kiegészíti a mellkasnál lévő két rögzítő pántot, melyeket a mostanában (nem véletlenül) divatos t-horog megoldással fentebb vagy lentebb lehet tenni. Erre nekem szükségem is volt, mert a felső pánt túl közel volt a kulcscsontom görbületéhez, ezért egyszerűen egy állással lentebb tettem. A két pánt feszessége természetesen szintén állítható, szorosabbra húzni nagyon könnyű, lazábbra venni egy picit már nehezebb. A Responsiv osztályban van egyébként még egy 18 és egy 24 literes darab is a hosszabb, akár többnapos túrákra, futásokra.
Freelock
ANYAGHASZNÁLAT / DÖRZSÖLŐDÉS (ötös)
Három anyagot használtak a mellénynél. A teljes belső rész egy puha és rugalmas mesh háló, ami a szélén egy szintén nagyon puha anyaggal van a felső részhez varrva. Mivel ez a felület érintkezik a testtel, ezért kritikus, hogy ne dörzsöljön – és nem is dörzsöl, sőt melegnek sem mondanám. Oldalt, a hátsó és az első zsebeknél egy nagyon vékony és rendkívül rugalmas elasztikus anyagot használtak. Ebbe könnyű ki-be tenni a kulacsokat, az energia szeleteket.
Nyúlik, de mégis jól összefogja a benne lévő dolgokat. Egyelőre nem szakadt ki, pedig elég sérülékenynek tűnt ez az anyag. Lézervágást és ragasztást csak ennél a résznél használtak, minden más varrva van, de használat közben egyik varrást sem érezni. A nagy hátsó rekesz hátulja és az abban lévő elválasztó lap egy erősebb, merevebb, vízlepergető anyagból készült. Amikor először kézbe vettem a mellényt, rögtön szemet és „kezet” szúrt a Freelock rendszer négy kis műanyag darabkája. El sem tudtam képzelni, hogy ez nem fog nyomni-szúrni dörzsölni valahogy. Aztán nem így lett. Nem tudom, hogy csinálták, de le a kalappal a mérnökök előtt, mert legyen bármilyen ötletes dolog ez a megoldás a testhez igazítás terén, ha a műanyagok zavartak vagy nyomtak volna akár egy kicsit is futás közben, akkor mehetett volna a mellény az ígéretes de kudarcra ítélt próbálkozások polcára.
Ilyet is lehet benne. Nem mozog, nem lötyög.
SZELLŐZÉS (ötös alá)
Ebben a zsákban ahol kell, ott van anyag bőven. Többek közt ettől olyan erős és kényelmes. A relatíve sok anyaghoz és piac legkönnyebb mellényeihez viszonyított nagyobb súlyhoz képest a szellőzése is kiváló – bár vannak tőlük jobban szellőző, gyorsabban száradó konstrukciók. A belső oldal mesh hálóján semmi sem múlik, az a szellőzésben is kimagaslót nyújt. A hátsó nagy tárolót burkoló erősebb anyag viszont nem csak befelé, kifelé sem engedi könnyen a nedvességet.
SÚLY (négyes)
A gyári adat a 12 litereshez 200gramm, a 6 litereshez 195 gramm. Az én „M”-es méreteimet ettől egy picit nehezebbnek mértem: 220 és 224 grammnak. Ez nem sok, de nem is kevés. Csodálkozni persze nem kell. Az erős varrások, a tartós és vastagabb anyag a nagy zsebnél, a Freelock rendszerben használt műanyagok, mind-mind növelik a zsák súlyát. Hogy odaadnám-e bármelyiket néhány gramm mínuszért? Én biztosan nem, mert máshol mindegyik többszörösen adja vissza azt, amit a mérlegen elvesz.
Dress code: RaidLight (fotó: Szaszafotó)
TARTÓSSÁG (csillagos ötös)
6 hónap alatt semmi, de tényleg semmi baja nem lett egyik mellénynek sem. Sehol egy szakadás, egy feslés, egy kopás. A magyarázat a fentebb már részletezett kompromisszumok nélküli minőségi anyaghasználat.
ŰRTARTALOM ÉS PAKOLHATÓSÁG (négyes)
A 6 literes szemre kicsit nagyobbnak tűnik a gyári adatnál, a 12 literes meg kisebbnek. De menjünk szépen végig a zsebeken. Először is elöl ott a két zseb mindkét oldalon a soft kulacsoknak. Elvben ezt-azt a kulacs alá is be lehetne passzírozni, de én ezzel nem vesződnék, mert szinte garantált, hogy vízben, izóban fognak úszni azok a holmik a verseny végére.
Ezután jön az a két tároló, amit könnyen elérünk futás közben is. Bal oldalt egy picit kisebb cipzáras zseb (én itt géleket, szeleteket tartok) jobb oldalt pedig egy nyitott, de nagyon mély és rugalmas zseb nagyobb, de könnyebb holmiknak (pl. szélkabátnak, kesztyűnek). A két zseb egész nagy és könnyen elérhető, de pl. az én böhöm nagy és nehéz 6 colos telefonomat egyikbe sem tudom betenni. A nyitott zsebben nem marad bent, hiába tolom be a telefont egészen oldalra, a cipzárasba meg egész egyszerűen nem fér be. A megoldás egyébként az lesz, hogy veszek a versenyekre egy kisebb és sokkal könnyebb telefont, ezt már úgyis régóta halogatom, addig meg megy a telefon a hátsó nagy tárolóba.
Ide mehetnek a kötelező felszerelések, a tartalékok illetve szükség esetén a belső víztartály. Van itt még egy meglepően nagy cipzáras zseb is kulcsoknak, iratoknak, esetleg telefonnak, vagy bárminek, amit a lehető legnagyobb biztonságban akarunk tudni.
1,5 literes soft tartály mehet a szokott helyre
A mellény hátulján a nagy tároló rekeszen kívül van még egy szintén egész nagy rugalmas zseb, ami úgy tűnik, mintha a 6l-es változatban két, a 12l-esben pedig három részre lenne osztva. De ez nincs így, valójában ez egy zseb, a kis bevarrásokra csak azért van szükség, hogy a nagyon rugalmas anyag könnyebben a zsebben tudja tartani a holmikat akkor is, ha esetleg nagyon megpakolnánk őket. Nehéz dolgokat ide sem célszerű tenni, ez a sapkák, esőkabátok, karszárak helye lehet, és ide lehet tenni azokat a vizes holmikat is, amiknek segíteni szeretnénk a száradását.
Van még két egészen pici és eldugott hely a vállaknál a varrásban, ahová be lehet tenni a néhány versenyen kötelező pici gps jeladókat.
A botokat használók két rögzítési mód közül is választhatnak. Van két pánt elől a mellkasnál, ami meglepően használható megoldás. Nagyon könnyen be lehet tenni ide az összecsukott botokat, amik nem mozognak, nem akadályoznak, egyáltalán nem akad bele a kéz az oldalra kilógó botokba. Viszont ha le kell venni a zsákot, akkor előbb ki kell venni innen a botokat és később újra vissza is kell tenni. Aztán ott a hátsó rögzítés lehetősége, amikor a két botot a hátul mindkét oldalon meglévő szorító pántok között vezetjük el, a végüket pedig bedugjuk a külső elasztikus zsebekbe. Ez meglehetősen körülményes művelet, de egy hosszú magashegyi ultrán simán megéri vesződni vele 20-30 másodpercet egy hosszú lejtmenet előtt, mert így lehet a legkényelmesebben vinni a botokat. Ha sokszor kell elővenni és eltenni őket, akkor pedig marad a mellkasi megoldás, a bot kézben cipelése vagy mondjuk a Compressport Freebeltjéhez hasonló megoldások.
Gyári fotón a botok front viselete (forrás: raidlight.com)
... és lehet így is.
Magas minőségű cuccokból, gyakorlott pakoló akár a 6l-esbe is befér, mondjuk egy UTMB-n, de én azért magashegyi ultrákra biztosan a 12 literest viszem majd. Különösen mert alig van súlykülönbség a két mellény között, bár a 7 000 Ft árkülönbség meg itthon (sajnos) számottevőnek mondható. Hazai versenyeken persze bőven elég a hatliteres, talán egy-egy hosszú téli teljesítménytúrára jönne jól a nagyobb űrtartalom.
HIDRATÁCIÓ (hármas)
A mellényt egy pár 6 dl-es RaidLight soft kulaccsal adják, gyárilag a hosszú hőszigetelt szívószárral szerelve. Én ezt a megoldást nem különösebben kedvelem, valahogy zavar, ahogy ott mozog a két hosszú kis szál a látómezőben, még ha csak egy minimálisan is, ezért első dolgom az volt, hogy levettem ezeket a kulacsokról. Gyenge pontja a kulacsoknak az is, hogy izzadt csúszós kézzel elég nehéz levenni a kupakokat, nekem például az egyik hosszú futásnál az egyik egész egyszerűen beragadt, a futás felétől nem tudtam sehogy sem leszedni a kupakot, így innentől egy kulaccsal voltam kénytelen menni. A menetezése sem tökéletes. Olyannyira nem, hogy erősen ajánlott a kupak felrakása után ellenőrizni, hogy eltaláltuk-e pontosan a menetet, mert különben a folyadék egy jó része a mellényben fog landolni. És ha ez nem lenne elég, a kupakok belső része úgy van kialakítva, hogy gyakran marad ott egy pici levegő, emiatt hajlamos lötyögni benne a folyadék. A hatalmas szájú kialakítás viszont egyértelmű pozitívum. Könnyű beleönteni flakonból is a folyadékot, vagy beleszórni veszteség nélkül az iso porokat. De ez sem menti meg a kulacsokat, érdemes inkább más gyártók termékeivel helyettesíteni, így teszek én is. Ekkor viszont megoldást kell találni arra, hogy a mellény kulacsrögzítő kis gumigyűrűi a gyári kulacs kupakjának átmérőjéhez vannak igazítva. Emiatt más kulacs használata esetén érdemes szűkebbre varrni ezeket a gyűrűket, vagy valamilyen szabályzó megoldást tenni rájuk. A nagy tároló rekeszbe kényelmesen befér még egy plusz víztartály is, amit egy kis tépőzáras pánttal lehet rögzíteni, és egy vízzáró elválasztó határolja el a tároló többi részétől. A 6 literes változatnál ez azért elég sok helyet elvesz a hasznos űrtartalomból, de az itthon kellő holmiknak még így is bőven beférnek.
BIZTONSÁG (ötös)
Négy elég nagy fényvisszaverő csík jelzi majd az autósoknak és a többi futónak, hogy merre járunk éppen: egy a nyaknál, egy a zsák alján és egy-egy a vállaknál elől, ami így futás közben nagyon feltűnővé tesz minket. Természetesen jelzősíp is jár a zsákhoz, ami nem csak dísz, tényleg elég hangos.
Egy képen minden: illeszkedés, dizájn, biztonság (fotó: Szaszafotó)
ESŐBEN (négyes)
A fő tároló rekeszt kívülről védő orkánszerű anyag enyhén vízlepergető, de nem vízálló. Ennek azért van jelentősége, mert a belül lévő cipzáras zseb teljes egészében ebből az anyagból van, ezért itt a kényesebb dolgaink viszonylagos biztonságban vannak az esőtől. De azért itt sem árt a fontos dolgokat extra védelemmel ellátni, például vízálló tasakokba tenni. Ha nem akarjuk, hogy elázzon a mellény, akkor rá kell húzni egy vízálló védőhuzatot, vagy egyszerűen csak rá kell venni az esőkabátot. Ha ezt a megoldást választjuk, akkor érdemes eleve úgy esőkabátot venni, hogy az jó legyen ránk akkor is, ha rajtunk van a megpakolt futómellény a kulacsokkal, és lehetőleg még a cipzárját is be lehessen húzni.
+ MEGJELENÉS (ötös)
Ez szubjektív kategória, de nekem tetszenek. A klasszikus kék RaidLight színvilág mellett a férfi változat egy szürke piros, a női pedig egy ciklámen-kék színösszeállításban is kapható.
Hölgyeknek
ÖSSZEGZÉS
A Freelock rendszer miatt már önmagában is must have kategória, de mellettük mindkét mellény erős, kényelmes és mutatós darab. A gyenge pontjai nekem egyértelműen a kulacsok, szerencsére ezt könnyedén meg lehet oldani más gyártók, pl a HydraPak kulacsaival. A 6 literes szinte minden hazai távra és terepre bőven elég lesz, a magashegyi ultrákra pedig jöhet a nagyobb változat. A 45 és 51 ezer forintos ár elég borsos, de cserébe egy remek és tartós sporteszközt kapunk, ami sokáig fogja bírni a gyűrődést. Csak győzzünk futni benne…
Szerkesztői megjegyzés: a tesztet jegyző Belus Tomi ugyan a RaidLight támogatott futója de az írás nem marketing céllal született. A mellényeket mi is kipróbáltuk, a tesztben leírt pozitívumokkal és negatívumokkal maradéktalanul egyetértünk. A teszt nem támogatott tartalom, tehát ellenszolgáltatást nem kaptunk érte a termék forgalmazójától - ahogy eddig egyetlen teszt esetében sem. Annak, hogy Belus Tomit kértük fel a tapasztalatok megfogalmazására több oka van, de a legfontosabb: velünk ellentétben neki van ultrás tapasztalata, így pontosan tudja, hogy mire van szükség egy 100+ verseny során.